ГоловнаПодії в Україні

Хто краде землю в Україні?

Децентралізація – це добре чи погано?
Як насправді відбувається децентралізація — влада відстоює інтереси українського народу чи чхати вона хотіла на його права? Чому люди створюють ініціативні групи, збираються і протестують, подають в суди, жертвують своїм здоров’ям, ризикують життям, пишуть листи президенту?

І врешті решт, чому люди змушені ставати юристами, гуртуватися і відвойовувати у влади своє право, ми дізнавалися в нашій програмі. У кожної громади своя історія і успіху, і розпачу. Ми вже раніше писали про порушення  децентралізації і про махінації з документами щодо децентралізації, але і зараз ця тема є дуже актуальною.

Висновки напрошуються самі собою – влада не враховує потреби свого народу, Важливим питанням у процесі децентралізації та створенні ринку землі є недостатня кваліфікованість та інколи вмотивованість керівників об’єднаних територіальних громад. Народ повинен брати життя в свої руки і намагатися врятувати добро для нащадків, яке належить йому по закону.

Згідно з проектом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», об’єднані територіальні громади стають суб’єктами правових відносин і можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Тож передача земель має інтенсифікуватися.

Механізм передачі державної землі у власність об’єднаної територіальної громади доволі простий. ОТГ треба звернутися з клопотанням до обласного відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру). Після того як клопотання було прийняте до розгляду, проводиться інвентаризація земель, які не були до цього передані в користування. Вони реєструються в держкадастрі і передаються у власність ОТГ.

Хоч цей механізм і простий, існує кілька проблем, що роблять його не ідеальним. Є три головних проблеми, з якими стикаються ОТГ:
Перша – це інвентаризація земель. Хоч цей процес і відбувається за державні кошти, громаді потрібні значні фінансові ресурси, щоб вона була виконана якісно. У Держгеокадастру немає інформації про приблизно 20% держземлі, через це інвентаризація проводиться неякісно і громада може отримати втричі менше землі, ніж мала б.

Друга проблема – це помилки у формуванні земельних ділянок. Деякі підрахунки можуть виявитися неправильними. Ці помилки потім унеможливлюють передачу землі у власність ОТГ, адже фактична цифра і цифра в документах суттєво відрізняються. Це значно зменшує можливості громад, адже вони не знають територією якої площі володіють.

Третя — більшість земель вже передані у користування. Громада може розпоряджатися землею так, як їй заманеться, проте це не стосується земель, що вже були передані у користування. Якщо орендар не погодиться на те, щоб земля, яку він орендує, була передана громаді, ОТГ нічого не отримає. Після закінчення оренди це право може отримати великий агрохолдинг, не зареєстрований на території громади. У такому випадку податки будуть сплачуватися не до бюджету ОТГ, а за місцем реєстрації.

Що отримують ОТГ за умов децентралізації?
Безперечними є позитивні сторони децентралізації та передачі державної землі у власність об’єднаним територіальним громадам. Відтепер ОТГ самі можуть встановлюють рентну ставку на цю землю. Також у громад з’являється можливість (якщо є підстави) переглядати договори оренди. Децентралізація сприяє збільшенню доходної частини бюджету громади. Чим більша доходна частина, тим більше можливостей для розвитку освіти, медицини, підтримки соціальної сфери.

Також відтепер ОТГ може ефективніше, ніж державні установи, використовувати земельні ресурси та доцільніше ними розпоряджатися, вирішувати питання місцевого характеру без посередництва, небажаного втручання та корупції. Громади зможуть облагородити землі навколо території у разі, якщо ділянка не буде використовуватися за призначенням. Також ОТГ зможуть здійснювати контроль за використанням та охороною земель. Також ОТГ отримують можливість самостійно залучати до співробітництва інвесторів і швидше вирішувати питання з ними без посередництва районних чи обласних адміністрацій. Але ці позитивні моменти можливі тільки, якщо земля буде у власності громад. А з цим, як виявилось, великі проблеми!

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *