Політика

Атаку на Північний потік координував полковник ССО Червінський, — WP

За даними американського видання The Washington Post, колишній український розвідник Роман Червінський координував атаку України на газопровід «Північний потік» минулого року, він сам заперечує свою причетність.

Про це повідомляє  The Washington Post  з посиланням на неназваних офіційних осіб в Україні та інших країнах Європи, а також інших людей, які нібито знайомі з деталями таємної операції.

За даними джерел видання, Червінський був «координатором» операції з підриву «Північного потоку», керуючи логістикою та підтримкою команди з шести осіб, яка орендувала вітрильник під чужими іменами та використовувала глибоководне водолазне обладнання для встановлення вибухових зарядів на газопроводах.

26 вересня 2022 року три вибухи викликали масштабні витоки на трубопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2», які проходять з Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Атака залишила неушкодженою лише одну з чотирьох газових ланок мережі.

За словами джерел, Червінський діяв не сам і не планував операцію, а отримував накази від вищих українських чиновників, які підкорялися головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.

Сам Червінський через адвоката заперечує свою причетність до вибуху трубопроводу.

«Всі спекуляції щодо моєї причетності до атаки на «Північний потік» поширюються російською пропагандою без жодних підстав», — стверджує Червінський у письмовій заяві для The Washington Post і Der Spiegel, які проводили спільне розслідування його ролі в цій операції.

Представники українського уряду не відповіли на запитання щодо участі Червінського.

Як пише видання, роль Червінського ілюструє складну динаміку та внутрішнє суперництво уряду воєнного часу у Києві, де розвідка та військовий істеблішмент України часто перебувають у напруженому протистоянні з політичним керівництвом.

WP зазначає, що Червінський також допомагав проводити інші таємні операції. У 2020 році Червінський керував складним планом заманювання бойовиків російської групи найманців «Вагнера» ​​до Білорусі з метою їхнього захоплення та доставки в Україну для пред’явлення звинувачень.

У своїй заяві для The Post і Der Spiegel Червінський заявив, що він також «планував і здійснював» операції з вбивства лідерів проросійських сепаратистів в Україні та «викрадення свідка», який міг би підтвердити, що Росія збила рейс «Малайзійських авіаліній» над Донбасом 2014 року, внаслідок чого загинули всі 298 пасажирів та членів екіпажу на борту.

Червінського утримують у київському СІЗО за звинуваченням у зловживанні службовим становищем у зв’язку із змовою з метою переманити російського пілота на бік України у липні 2022 року. Влада стверджує, що Червінський, заарештований у квітні, діяв без дозволу, і що в ході операції було видано координати українського аеродрому, що спровокувало російський ракетний обстріл, внаслідок якого загинув один військовослужбовець і ще 17 отримали поранення.

Червінський називає свій арешт та кримінальне переслідування політичною помстою за критику президента України Володимира Зеленського та його адміністрації. Червінський публічно заявив, що підозрює голову ВП Андрія Єрмака у шпигунстві на користь Росії. Він також звинуватив адміністрацію Зеленського у тому, що вона недостатньо підготувала країну до російського вторгнення.

«В операції з вербування російського пілота брали участь підрозділи СБУ, Повітряних сил та Сил спеціальних операцій. Операція була схвалена головнокомандувачем Валерієм Залужним», — сказав Червінський у своїй письмовій заяві для The Post та Der Spiegel.

WP зазначає, що інформація про участь Червінського у підриві «Північного потоку» суперечить публічним запереченням Зеленського щодо причетності України до цієї операції.

Але, за словами джерел видання, операцію «Північний потік» було розроблено таким чином, щоб тримати Зеленського поза увагою.

Інші таємні українські операції, спрямовані проти російських військ, включаючи операцію за участю російського літака, також були розроблені в обхід українського президента, заявили «люди, знайомі з їх плануванням».

Як пише видання, у червні 2022 року нідерландська військова розвідка MIVD отримала інформацію про те, що Україна, можливо, планує атакувати «Північний потік». За словами джерел, співробітники ЦРУ через посередника повідомили Залужного, що Сполучені Штати виступають проти такої операції.

Американські чиновники вважали, що атаку було скасовано. Але виявилось, що її лише перенесли на три місяці пізніше, використовуючи іншу точку відправлення, ніж планувалося спочатку. Ключові елементи плану, включаючи кількість людей у ​​команді підривників, а також використання орендованого човна, водолазного спорядження та фальшивих посвідчень залишилися незмінними.

В інтерв’ю The Post у червні цього року Залужний заявив, що ЦРУ ніколи не питало його безпосередньо про якусь атаку на «Північний потік». Він розповів, що після вибухів у вересні 2022 року йому зателефонував тодішній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

«Він запитав мене: «Ти маєш до цього відношення?». Я відповів: «Ні». Багато операцій планується, багато операцій відбувається, але ми не маємо до цього жодного відношення, взагалі ніякого», — говорив Залужний.

В інтерв’ю Залужний припустив, що російські пропагандисти намагалися прив’язати його та українських військових до цієї операції.

Деякі з тих, хто описав участь Червінського в атаці на «Північний потік», захищали ветерана розвідки як такого, що діяв на користь України, пише WP. Вони стверджували, що підрив газопроводу допоміг утримати Росію від наповнення своєї скарбниці від продажу природного газу та позбавив Володимира Путіна можливості використати потік природного газу як політичний важіль впливу.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *