Події в Україні

Український бізнес страхуватимуть від війни

У Верховній Раді зареєстрували проект закону 9015 про страхування інвестицій в Україну від воєнних ризиків. Ініціатором законопроекту є низка народних депутатів.

Через війну РФ проти України обсяг прямих іноземних інвестицій у 2022 році майже обнулився: становив $190 млн проти $6,7 млрд — у 2021 році.

Внутрішні інвестори, ризикуючи втратити інвестиції, також не ризикують розгортати проекти, незважаючи на те, що на початку 2022 року в Україні почав діяти закон про «інвестиційні няньки».

Він передбачає надання держпідтримки українським та іноземним інвесторам із загальною сумою інвестицій від 20 млн. євро. (у вигляді податкових пільг, забезпечення проектів об’єктами інфраструктури, надання переважного права землекористування земельними ділянками державної чи комунальної власності для реалізації інвестпроектів, закріплення гарантій інвестора через укладання прямого договору з урядом України).

Загальний обсяг державної підтримки не повинен перевищувати 30% від суми інвестицій у проект.

За рік у рамках цієї програми Мінекономіки отримало п’ять заявок на реалізацію інвестиційних проектів на 11 млрд грн. Проте обсяг залучених інвестицій становив нуль гривень.

Три з п’яти заявок надійшли до Мінекономіки наприкінці 2021 року і через війну не було реалізовано, свідчать дані опубліковані першим заступником керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярославом Железняком.

Ці три заявки надійшли від агрохолдингу «Астарта-Київ» Віктора Іванчика, виробника теплоізоляції ТОВ «ОБІО» бізнесменів Сергія Ліщини та Костянтина Пожидаєва та підприємства «Інтерпайп Ніко Тьюб» Віктора Пінчука.

Ще дві заявки міністерство отримало наприкінці 2022-початку січня 2023 року. Обидві компанії, яким належать гірськолижні курорти: ТОВ «Буковель», яка записана на родичів Ігоря Палиці — партнера Ігоря Коломойського, а також ТОВ «Славські» Віталія Антонова — власника компанії «Галнафтогаз» та мережі АЗС Окко.

Однак, незважаючи на війну, Україна залишається у фокусі уваги інвесторів, які посіли вичікувальну позицію. Наприклад, у жовтні 2022 року Мінекономіки заявило про понад 250 заявок, які надійшли до уряду щодо майбутніх інвестицій в Україну. Але інвестори зайняли вичікувальну позицію.

Основною перешкодою для інвестицій в українську економіку є військові ризики: пошкодження, знищення активів або їхня окупація, руйнування логістики та енергетичної інфраструктури, просте виробництво, блокування портів. Сюди також слід додати неможливість залучення зовнішнього фінансування та високу вартість страхування інвестицій.

Саме можливість та доступність страхування інвестицій є одним із ключових елементів інвесторів.

Згідно з пояснювальною запискою проекту закону, уряди багатьох країн (наприклад, Ізраїль, США, Великобританія) забезпечують страхування інвестицій від військових ризиків через спеціалізовані установи.

Найвідомішою такою установою є багатостороннє агентство гарантій інвестицій (MIGA) з групи Світового банку.

Основна роль цієї організації – страхування інвесторів від некомерційних ризиків: експропріація, війна та громадянські заворушення. На 2021 рік загальний страховий портфель MIGA оцінювався у $12,3 млрд з інвестиціями більш ніж у 160 країнах.

Подібна страхова організація була заснована в США в 1971 — Корпорація іноземних приватних інвестицій (OPIC). Вона допомагала американським компаніям інвестувати в ринки, що розвиваються.

Однією з ключових функцій OPIC було страхування політичних ризиків для американських компаній, які інвестують у країни з підвищеними політичними ризиками, як-от війни або громадянські хвилювання, тероризм.

OPIC підтримала понад $200 млрд інвестицій у понад 4000 проектів, що сформували приблизно $76 млрд експорту США. У 2018 році OPIC трансформовано на Американську міжнародну фінансову корпорацію розвитку (DFC).

Страхування інвестицій від військових ризиків також доступне у Великій Британії, Японії, Німеччині, Франції, Канаді, Австралії, Ізраїлі.

В Ізраїлі, який багато років перебуває у стані військового конфлікту, програма «Terrorism risk insurance programme» для надання страхового покриття збитків, завданих підприємствами та домогосподарствами внаслідок терористичних актів, діє з 1947 року.

У цій програмі держава та страхові компанії розподіляють вартість збитків від воєнних дій. Так, у разі збитків від тероризму страхові компанії спочатку виплатять підприємству збиток, а якщо збитки перевищать певний поріг, уряд забезпечує додаткове покриття.

Страхові поліси від збитків, пов’язаних з тероризмом, покривають фізичні пошкодження майна та втрачений прибуток від бізнесу, а суми компенсації можуть коливатися від кількох тисяч доларів до кількох мільйонів доларів.

У країнах «Великої сімки» страхуванням інвестицій від політичних ризиків займаються експортно-кредитні агенції (ЄКА).

Ці організації, що підтримуються урядом, забезпечують страхування та фінансування для нарощування експорту з відповідних країн, включаючи страхування інвестицій від політичних ризиків (війна, громадянські хвилювання та експропріація).

Вартість страхування інвестицій від військових ризиків виражається у відсотках загальної суми інвестицій і може коливатися від 0,5 до 5% чи більше.

Послугами цих агенцій можуть скористатися й іноземні бізнеси, які інвестують або планують інвестувати в Україну.

За даними Мінекономіки, вже найближчим часом за підтримки MIGA інвестори зможуть убезпечити свої інвестиції в Україну, придбавши спеціальний страховий поліс, і отримати до 90% відшкодування своїх потенційних збитків, отриманих у результаті військових дій.

Вже досягнуто домовленості з MIGA про пілотний проект вартістю $30 млн. Аналогічних проектів у 2023 році планується реалізувати на $1 млрд.

Також є домовленості з Американською міжнародною фінансовою корпорацією розвитку (DFC), яка зазвичай надає підтримку лише американським інвесторам, але компанія повідомила про готовність фінансувати український бізнес та страхувати іноземні інвестиції в Україну.

У той же час, внутрішній український інвестор, порівняно з іноземним, виявляється у нерівних умовах. Він не має можливості скористатися механізмом страхування власних інвестицій від військових ризиків.

До того ж, українська Експортно-кредитна агенція законодавчо не має можливості надавати такі послуги, адже здійснює страхування інвестицій виключно з України.

При цьому 2021 року в Україні 70% капітальних інвестицій було здійснено за рахунок власних коштів підприємств та організацій.

Саме тому Мінекономіки ініціювало зміни до закону «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності», якими розширюється функціонал української експортно-кредитної агенції (ЕКА), що дозволить страхуванню інвестицій як іноземних, так і вітчизняних інвесторів, у тому числі від військових ризиків.

Держпідтримка інвестиційної діяльності у формі страхування інвестицій здійснюватиметься у межах статутного капіталу ЕКА, а також шляхом перестрахування інвестицій у іноземних страхових компаніях.

У січні 2023 року Національний банк отримав повноваження щодо регулювання діяльності ЕКА.

ЕКА створена для стимулювання експорту товарів та підтримки експортерів шляхом страхування, перестрахування, надання гарантій за договорами, що забезпечують розвиток експорту.

 

biz.censor.net

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *